جمعه 10 تیر 1401   03:36:56
1399/8/1 پنجشنبه

 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نکات حقوقی

نکات مربوط به ماده ۵۵ قانون شهرداریها

 • سد معبر و سو استفاده از پیاده روها، میدان‌ها و پارک‌ ها و سایر اماکن عمومی ممنوع می‌باشد و وظیفه رفع مانع از انها بر عهده شهرداری‌ها است.
 • در مواردی که وزارت نیرو، آب و برق مورد نیاز را در بخش‌ها یا مناطقی از شهر تامین نکرده است، احداث و توزیع و دریافت هزینه‌های آن برعهده شهرداری است.
 • شهرداری وظیفه دارد که مناطق خاصی را برای انباشت زباله و نخاله‌های ساختمانی و فاضلاب شهری پیش بینی کند و محل آن را به اطلاع عموم شهروندان برساند.
  این مناطق باید در خارج از حوزه شهر پیش بینی شوند و تمامی افرادی که وظیفه تخلیه زباله‌ها و موارد فوق را دارند باید در آن محل‌های تخلیه کرده در غیر این صورت جرم انجام داده و حسب مورد مجازات می‌شوند.
 •  پیشگیری و جلوگیری از تکدی گری و گدائی و جمع اوری آن ها در سطح شهر بر عهده شهرداری است.
 • محافظت و نگهداری از اموال عمومی شهری بر عهده شهرداری است و شهرداری مکلف است در صورت بروز خسارت به آنها علیه افرادی که مسئول هستند در دادگاه طرح دعوی نماید.
 • احداث میادین و مراکز خرید و فروش مایحتاج عمومی مانند میوه و تره بار نیز بر عهده شهرداری است.
  با این توضیح اگر شهرداری به هر یک از وظایف خود که در ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها پیش بینی شده عمل نکند و یا مصوباتی برخلاف این ماده تصویب کند، مسئول بوده و اگر خسارتی به دلیل این کار به فردی وارد شود مکلف به جبران خسارت است.

 

شرایط عمومی و اختصاصی پیمان به چه معناست؟

احتمالاً هنگام صحبت از قراردادهای پیمانکاری، اصطلاح شرایط عمومی پیمان و شرایط اختصاصی آن هم به گوشتان خورده است. شرایط عمومی پیمان به آن دسته از تعهداتی گفته می شود که به طرفین قرارداد تحمیل می شود و حقوق و تکالیف هر دو را مشخص می کند. تفاوت شرایط عمومی پیمان و شرایط اختصاصی دراین است که شرایط عمومی شرایط عامی است که بر تمام قراردادهای پیمانکاری حکم می کند وغیر قابل تغییر وحتی غیر قابل اجتناب است.یعنی در همه قرارداد های پیمانکاری وجود دارد و یکسان است. اما شرایط اختصاصی پیمان آن دسته از شرایطی است که طرفین قراردادبراساس شرایط،اوضاع احوال و ماهیت قرارداد به توافق می‌رسندو برروابطشان حکم می کنند. نکته حائزاهمیت این است که شرایط اقتصادی پیمان هیچ وقت نمی تواند شرایط عمومی پیمان را نقض کند.

 


الفاظ و کلماتی که در قرارداد باید استفاده شود

عبارات و الفاظ و واژگان قرارداد باید صحیح و در معنای حقوقی خود به کار رود و اجمال و ابهام نداشته باشد. مثلا عباراتی همچون به هم زدن معامله، خلل وارد کردن به معامله، رد معامله و … مبهم است و الفاظ حقوقی نیست. آژانس‌های املاک در مبایعه‌نامه‌ها می‌نویسند: «در صورت پاس نشدن هر چک معامله فسخ خواهد شد/ موجب فسخ معامله خواهد بود».همین جمله‌ی ناقص در دادگستری و دادگاه‌ها پرونده‌های زیادی ایجاد کرده است. نگارنده‌ی این مطلب شخصا چند پرونده‌ی میلیاردی در مورد اختلاف تفسیر این جمله در دادگاه تجدیدنظر استان تهران داشته است. این نتیجه‌ی غیرحقوقی نوشتنِ عبارات یک قرارداد است. بعد اختلاف ایجاد می‌شود مبنی بر این‌که آیا منظور ایجاد حق فسخ برای فروشنده است یا به این معنی است که معامله خود به خود فسخ خواهد شد (انفساخ)؟؟ اختلاف دیگر این‌که اگر هم منظور ایجاد خیار به نفع فروشنده است، در این صورت آیا منظور خیار شرط است یا خیار تخلف از شرط فعل؟؟ و اگر شرط خیار است تا چه زمانی بالاخره؟؟ و حتی گاهی تفسیرهای مختلف از این جمله سبب بطلان معامله شده است!! همه‌ی این‌ها به خاطر یک جمله‌ی ناشیانه در قراردادهای بنگاهی و اتحادیه‌ای و اینترنتی است.
مثال دیگر استفاده از واژه‌ی «ماه»در تعیین زمان فسخ قرارداد است. اگر درقرارداد قید شود که فروشنده از تاریخ قرارداد (اول مرداد) به مدت یک ماه حق فسخ دارد، این اختلاف ایجاد می‌شود که آخرین روز مهلت حق فسخ ۳۰ مرداد است یا ۳۱ مرداد یا اول شهریور؟؟!! چرا که ۳۰ مرداد بر اساس تلقی قانون آیین دادرسی مدنی بر ۳۰ روزه بودن تمام ماه‌های سال است و ۳۱ مرداد به خاطر تعداد روزهای ماه مرداد و اول شهریور به خاطر بیان عرف مردم است که یک ماه بعد از اول مرداد، اول شهریور به ذهن می‌آید. (اول مرداد تا اول شهریور = یک ماه)«علاوه بر الفاظ و واژگان قرارداد، کاربرد صحیح علائم نگارشی خصوصا ویرگول هم مهم است. مثلا این دو جمله را با هم مقایسه کنید تا ببینید ویرگول چگونه باعث اختلاف در یک قرارداد مشارکت شد: «پس از دریافت پول از شرکت، توسط طرف اول به طرف دوم پرداخت خواهد شد»و «پس از دریافت پول از شرکت توسط طرف اول، به طرف دوم پرداخت خواهد شد

»

تعداد بازديد اين صفحه: 47093
تعداد بازديد کنندگان سايت: 52343178 تعداد بازديد زيرپورتال: 929466 اين زيرپورتال امروز: 140 سایت در امروز: 3279 اين صفحه امروز: 16
1395/5/27 چهارشنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.